Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji. Praca w Szwecji, oferty pracy, gospodarka szwedzka, polityka, szwedzkie partie polityczne, rząd, kultura, literatura szwedzka, film szwedzki, media, motoryzacja, sport, społeczeństwo, równouprawnienie, szkoła, edukacja, studia, wojsko, policja.
statystyka

Liczba odwiedzin od 10.02.2006 r.:

Blog > Komentarze do wpisu

O miłości chrześcijańskiej do Islandczyków

W 997 roku Olaf wysłał na Islandię delegację, która miała "zachęcać" do przejścia na chrześcijaństwo. Na czele tej misji stanął rycerz Thangbrand, któremu towarzyszył Gundhleif, który pełnił za granicą zawód żołnierza zaciężnego i zyskał wielki rozgłos jako mistrz miecza i topora.

Islandczycy okazywali niechęć owym "misjonarzom", którzy do nowej wiary  przekonywali mordami opornych. Po kilkunastu takich krwawych nawróceniach "misjonarze" musieli uciekać z Islandii. Olaf wściekł się, że chrystianizacja wyspy przebiega nie po jego myśli i postanowił podziałać na wyobraźnię Islandczyków. Wydał rozkaz pojmania i zamordowania każdego z Islandczyków przebywającego w Norwegii. Wieść szybko dotarła o planowanym masowym mordzie na wyspę. 

Tym to sposobem, aby ratować krajan przebywających w Norwegii, Islandczycy postanowili przyjąć nową wiarę i latem 1 000 roku ustanowiona na althingu prawo, mocą którego Islandia stała się oficjalnie krajem chrześcijańskim.


źródło:Farley Mowat, Wyprawy Wikingów. Dawni Normanowie w Grenlandii i Ameryce Północnej., tłum. Wacław Niepokólczycki, Wydawnictwo "Książnica", Katowie 1995.

czwartek, 01 października 2009, szwecja11

Polecane wpisy

  • Sztuka motywacji według wikinga

    Rzecz się dzieje za czasów Olafa Tryggvasona, nieprawego potomka króla Haralda Pięknowłosego, więc nie w Szwecji, ale blisko, bo w Norwegii. Olaf w 995 ruszył z

  • Gardhar Svavarson - odkrywca Islandii?

    Jednym z wikingów, którym przypisuje się odkrycie Islandii jest szwedzki wiking Gardhar Svavarson. Jakoby zapędzony na wyspę wiatrami, podczas podróży na Hebryd

  • Eastmani - rasa panów

    W IX wieku ludność Szwecji, Norwegii i Danii dzieliła się na dwie odrębne grupy: 1) rdzennych mieszkańców będących zlepkiem ludów długogłowego neolitycznego typ

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: