Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji. Praca w Szwecji, oferty pracy, gospodarka szwedzka, polityka, szwedzkie partie polityczne, rząd, kultura, literatura szwedzka, film szwedzki, media, motoryzacja, sport, społeczeństwo, równouprawnienie, szkoła, edukacja, studia, wojsko, policja.
statystyka

Liczba odwiedzin od 10.02.2006 r.:

Blog > Komentarze do wpisu

Szwecja - ta praca nie jest dla dziewczyn

Od właściciela firmy, który nie chciał zatrudnić kobiety Rzecznik ds. dyskryminacji domaga się 160 000 koron odszkodowania.

Ciężka praca wykonywana w zimnie i w krwi nie jest dla dziewczyn. Stefan Ullander właściciel Söders Kött och Fläsk został oskarżony o dyskryminację ze względu na płeć i grozi mu zapłacenie 160 000 koron odszkodowania kobiecie, której nie chciał zatrudnić.

Diana Sjöström Schreiber, 18l. uczyła się w Hotell och restaurangskolan w Handen i miała zostać kucharką. Alergia na niektóre artykuły spożywcze sprawiła, że została zmuszana do szukania innej pracy niż na stanowisku kucharki. Znalazła ogłoszenie o rekrutacji na stanowisku rzeźnika. Zadzwoniła do firmy, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o warunkach zatrudnienia. Gdy potwierdziła, że szuka tej pracy dla siebie nie dość, że nie udzielono jej informacji, to jeszcze właściciel firmy poradził jej, żeby szukała innej pracy.

Stefan Ullander właściciel firmy stwierdził, że kobiety nie dają sobie rady w tej pracy, bo jest ciężka i może prowadzić do urazów, trzeba wcześnie wstawać, w pomieszczeniach jest zimno a w dodatku brakuje przebieralni dla kobiet. Od 37 lat, odkąd firma działa na rynku, nigdy nie zatrudniała kobiety rzeźnika. Na pytanie reportera Sveriges Radio, jak sobie radzą w tej ciężkiej pracy chudzi chłopcy, właściciel odpowiedział, że tacy u niego nie pracują.

Aftonbladet.se sprawdził, jak sobie radzą kobiety rzeźnicy. W firmie Scan to właśnie one są najlepsze. Jenny Rask, 32l. w firmie Scan pracuje na akord od 2002 roku i potwierdza, że jest to praca, w której trzeba mieć siłę w rękach, ale z pewnością nie pracuje się w krwi. Dodaje, że mięso jest zimne i suche a nie ociekające krwią a pracę wykonuje się w higienicznych warunkach. Cała rodzina Diany Sjöström Schreiber jest związana z branżą spożywczą, jej ciotka pracowała jako rzeźnik, więc kobieta dobrze zna warunki pracy w tym zawodzie.

Najpierw domagała się przeprosin od właściciela firmy, ale po jego wypowiedziach w mediach jeszcze bardziej się zdenerowowała i sprawę zgłosiła do rzecznika ds. dyskryminacji - Diskrimineringsombudsmannen. Właściciel firmy w wypowiedzi dla gazety "Mitt i Haninge" jeszcze w kwietniu tego roku podchodził do sprawy lekko, nie wierząc, że rzecznik w ogóle podejmie jakiekolwiek działania. Katri Linna, Rzecznik ds. dyskryminacji stwierdziła, że istnieje głęboko zakorzenione i przestarzałe postrzeganie możliwości kobiet co jest powodem do wykluczania ich na rynku pracy i prowadzi do segregacji na rynku pracy. Rzecznik podkreśliła, że powoływanie się na ciężkie warunki pracy nie jest właściwe, bo w obowiązku pracodawcy jest stworzenie bezpiecznych warunków pracy i zapewnienie rozwiązań chroniących przed urazami w pracy. Rzecznik uznała, że kobiecie odmówiono dostępu do pracy, bo jest kobietą i tym samym złamano prawo. W związku z czym Rzecznik złożyła oskarżenie w sądzie pracy i domaga się dla dyskryminowanej kobiety odszkodowania w wysokości 160 000 koron.

Tagi: Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji, 2009, rynek pracy, praca, dyskryminacja, równouprawnienie na rynku pracy

środa, 21 października 2009, szwecja11

Polecane wpisy

  • 7 lat czekania na pracę w Szwecji

    Prawdopodobnie od 1 grudnia 2010 roku każda osoba, która otrzyma pozwolenie na pobyt w Szwecjibędzie zobowiązana do wzięcia udział w programie ułatwiającym wejś

  • Wyżsi Szwedzi zarabiają więcej

    Gazeta Östran donosi o wynikach badań szwedzkiego zespołu. Profesor Dan-Olof Rooth z Baltic Business School Uniwersytetu w Kalmarze przeanalizował statystyki 50

  • Telefon zaufania dla młodzieży pracującej w wakacje

    Między 2 maja a 31 sierpnia będzie trwać akcja związków zawodowych LO „Facket i Sommarland” (Związek zawodowy w Letniej Krainie). Akcja polega na ur

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Prado, *.adsl.inetia.pl
2009/10/25 00:18:24
Z jednego przypadku robi sie hałas, tymczasem ....Spore przykrości spotkały także kilka szwedzkich uniwersytetów, które wprowadziły parytet w naborze na zdominowane dotychczas przez kobiety wydziały. Chodziło o słuszną ideę zwiększenia przyszłej liczby męskich pielęgniarek i opiekunów przedszkolnych (a więc o odczarowanie zawodów sfeminizowanych i tym samym gorzej opłacanych). Uniwersytet w Karlstadzie, który w 2004 r. zarezerwował 11 spośród 76 miejsc na wydziale pielęgniarskim dla mężczyzn i w związku z tym nie przyjął na studia kilku kandydatek o lepszych wynikach egzaminów, niż przyjęci panowie, został zaskarżony do sądu. Los ten spotkał także stosujący podobne praktyki uniwersytet w Örebro.
Skoro wprowadza się parytety, to okazuje się, że równość ma być tylko w jedna stronę. Nikt nie zapyta się, co jeśli straca na tym zwolnieni, nie przyjęci do pracy mężczyźni ? Z lżejszego kalibru warto przeczytać o [url=Z jednego przypadku robi sie hałas, tymczasem ....Spore przykrości spotkały także kilka szwedzkich uniwersytetów, które wprowadziły parytet w naborze na zdominowane dotychczas przez kobiety wydziały. Chodziło o słuszną ideę zwiększenia przyszłej liczby męskich pielęgniarek i opiekunów przedszkolnych (a więc o odczarowanie zawodów sfeminizowanych i tym samym gorzej opłacanych). Uniwersytet w Karlstadzie, który w 2004 r. zarezerwował 11 spośród 76 miejsc na wydziale pielęgniarskim dla mężczyzn i w związku z tym nie przyjął na studia kilku kandydatek o lepszych wynikach egzaminów, niż przyjęci panowie, został zaskarżony do sądu. Los ten spotkał także stosujący podobne praktyki uniwersytet w Örebro.
Skoro wprowadza się parytety, to okazuje się, że równość ma być tylko w jedna stronę. Nikt nie zapyta się, co jesli starca na tym zwolnieni, nie przyjęci do pracy mężczyźni ? Z lżejszego kalibru warto przeczytać o www.papilot.pl/article/1353/Ekstremalne-rownouprawnienie-w-Szwecji.html - Zaburzony i nieprawdziwy wizerunek seksualności, zgodnie z którym kobieta ze sztucznym penisem jest postrzegana jako wyzwolona, silna i niezależna, natomiast mężczyzna z nadmuchiwaną plastikową waginą, jako ohydny i zboczony" (The New York Times", tłumaczenie Onet). Udawać skrzywdzona zawsze łatwo, licząc na litość, ale istnieje jeszcze prawda ...... .

.

-
Gość: kasia, *.tbcn.telia.com
2009/11/03 19:40:19
smieszy mnie ta szwedzka walka o rownouprawnienie zawodow. Fizycznie jestesmy tak zbudowani, ze to mezczyzna jest zazwyczaj wiekszy i tym samym silniejszy. Zabawny jest widok policjantek w swieto Midsommar, ktore to probuja zapanowac nad 16-letnim wyrostkiem, a fizycznie nie sa po prostu w stanie. Tak jak mezczyzni nie rodza dzieci, tak kobiety nie powinny sie starac udowodnic, ze moga robic wszystko to co mezczyzni. Co tu udowadniac. Jestesmy stworzeni do pelnienia pewnych rol i lepiej sie tego trzymajmy :)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/12 22:18:07
Jestem mężczyzną i cieszę się, że coraz więcej kobiet stawia na inteligencję, a nie jak ty Kasiu na krótki rozumek.
-
Gość: , *.ptvk.pl
2009/11/14 20:15:24
Swietny blog
-
Gość: Prado, *.adsl.inetia.pl
2009/11/16 10:55:20
Zabawny komentarz :) Jestem mężczyzną i cieszę się, że coraz więcej kobiet stawia na inteligencję, a nie jak ty Kasiu na krótki rozumek.
Klasyczny stereotyp. Jak będzie z długim noże krajać mięso, walić się z demonstarntami to jest "inteligentna". Jak będzie szanować swoją kobiecość, nie mieszać jej z byle czym, być damą, która zwraca uwagę mężczyn swoją niezmaskulizowana kobiecością to ma "krótki rozumek".
-
Gość: Prado, *.adsl.inetia.pl
2010/01/12 22:32:33
Przepraszam, że nie na temat, może zrobisz z tego osobny wątek. O co w tym chodzi ?
www.thelocal.se/23908/20091217/
-
szwecja11
2010/01/13 00:13:58
Ciekawe. Ostatnio jestem nieco zajęta, zobaczę co się da zrobić. Czyżby Prado przechodził na drugą stronę??
-
Gość: Prado, *.adsl.inetia.pl
2010/01/15 00:20:29
Poczekam cierpliwie na odpowiedź. Przy okazji nieco Najlepsze Życzenia Noworoczne ! :)
-
szwecja11
2010/01/20 01:18:11
Tack och detsamma! Czyli najlepszego na Nowy Rok.
-
gonzo5551
2013/04/03 19:17:44
Rzeczywiście nie jest :)
-
Gość: Norbert, 62.87.232.*
2013/08/31 23:17:25
Trafiło na porządną i mądrą kobietę i na pewno duże odszkodowanie ona dostanie ;-P