Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji. Praca w Szwecji, oferty pracy, gospodarka szwedzka, polityka, szwedzkie partie polityczne, rząd, kultura, literatura szwedzka, film szwedzki, media, motoryzacja, sport, społeczeństwo, równouprawnienie, szkoła, edukacja, studia, wojsko, policja.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
E-słowniki szwedzkie
Literatura - Stypendia (sv)
Literatura szwedzka - Autorki (sv)
Literatura szwedzka - Portale (sv)
Literatura szwedzka - Wydawnictwa (sv)
Literatura szwedzka (pl)
Media szwedzkie:
Mówią:
Nauka szwedzkiego
Organizacje szwedzkie:
Piszą blogi o Szwecji
Portale z ofertami pracy w Szwecji
Różne o Szwecji
Rządzące partie:
Turystyka
Urzędy, instytucje, administracja w Szwecji:
Varia nie o Szwecji
Zlinkowały - zlinkowali mnie:
statystyka

Liczba odwiedzin od 10.02.2006 r.:

sobota, 11 lutego 2006

Åsa Sjöström  zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie World Press Photo, w kategorii "Kultura i Rozrywka" (Arts and Entertainment/Stories), za cykl zdjęć ze szkoły baletu w Mołdawii. Zdjęcia są częścią dwuletniego projektu Sjöström, w ramach którego będzie fotografowała kobiety w Mołdawii.

Åsa Sjöström ma unikalny, bardzo indywidualny sposób, w jaki oddaje spotkania z ludźmi. Ma to wyczucie, które każe jej w najodpowiedniejszym momencie utrwalić zdarzenie. Zawsze z aparatem w torbie, wielokrotnie nagradzana, wyróżniana. Projekt "Mołdawia" jest jej pomysłem, realizuje go za własne pieniądze. W Internecie znalazła ludzi i miejsca, które postanowiła odwiedzić. Odbyła już dwie podróże do Mołdawii. Teraz przygotowuje się do trzeciej.

Był piątek. Akurat robiła zdjęcia do dodatku Malmö, dla Sydsvenskan. Stała na polu w gumiakach. Wówczas zadzwonił telefon z wiadomością, że jest zwyciężczynią pierwszej nagrody World Press Photo.

(źródło, Sydsvenskan, Dagens Nyheter, 10.02.2006)

16:29, szwecja11 , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Partie prawicowe i Partia Lewicy (vänsterpartiet) protestują przeciwko propozycji rządu i Partii Zielonych (miljöpartiet de gröna) dotyczącej równego dzielenia zasiłku na dziecko pomiędzy rodzicami. W przypadku rodziców nie mieszkających razem, zasiłek na dziecko jest wypłacany automatycznie matce, chyba, że oboje rodzice wskażą, że ma go otrzymywać ojciec.

Dzięki propozycji rządu, rodzice dzieliliby się nie tylko zasiłkiem, ale również kosztami utrzymania i wychowania dziecka. Nie do zaakceptowania dla szwedzkiej prawicy jest to, że taki podział mógłby nastąpić w przypadku złożenia wniosku przez jednego z rodziców. Prawicowi politycy uważają, że to wywoływałoby konflikty między rodzicami, a w konsekwencji źle wpływałoby na rozwój dziecka.

Zarówno ombudsman ds. dziecka i ombudsman ds. równego statusu kobiet i mężczyzn zauważyli, że w przypadku wprowadzenia dzielonego zasiłku, również koszty utrzymania i wychowywania dziecka powinny być dzielone. Natomiast niewiele gmin wprowadziło możliwość sporządzania dwóch faktur z wydatkami na dziecko. Na ogół jest to jednak jedna faktura, przesyłana tam, gdzie dziecko jest zameldowane, czyli niemal zawsze do matki.

( źródło: Dagens Nyheter, 9.02.2006 r.)

14:40, szwecja11 , Rodzina
Link Dodaj komentarz »

Pracownik ABB, zatrudniony w Karlskronie jest podejrzany o szpiegostwo przemysłowe. Jak podaje Dagens Nyheter, za Blekinge Läns Tidning, przekazał on drogą radiową tajną informację nieznanemu Norwegowi. Kierownictwo ABB nie chce komentować zajścia. Natomiast anonimowy informator BLT podaje, że prawdopodobnie nie chodzi o sprzedaż informacji, a wyłącznie o zawodową rozmowę między pracownikami konkurencyjnych koncernów. (źródło: Dagens Nyheter, 11.02.2006 r.)

*ABB, jak można przeczytać na polskiej stronie koncernu jest liderem w dziedzinie technologii energetyki i automatyki. Wspiera sektor usług komunalnych i przemysłu, pomaga w doskonaleniu poziomu produkcji i obniżaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Firma posiada filie w około 100 krajach.

1 ... 31