Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji. Praca w Szwecji, oferty pracy, gospodarka szwedzka, polityka, szwedzkie partie polityczne, rząd, kultura, literatura szwedzka, film szwedzki, media, motoryzacja, sport, społeczeństwo, równouprawnienie, szkoła, edukacja, studia, wojsko, policja.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
E-słowniki szwedzkie
Literatura - Stypendia (sv)
Literatura szwedzka - Autorki (sv)
Literatura szwedzka - Portale (sv)
Literatura szwedzka - Wydawnictwa (sv)
Literatura szwedzka (pl)
Media szwedzkie:
Mówią:
Nauka szwedzkiego
Organizacje szwedzkie:
Piszą blogi o Szwecji
Portale z ofertami pracy w Szwecji
Różne o Szwecji
Rządzące partie:
Turystyka
Urzędy, instytucje, administracja w Szwecji:
Varia nie o Szwecji
Zlinkowały - zlinkowali mnie:
statystyka

Liczba odwiedzin od 10.02.2006 r.:

Ogłoszenia

poniedziałek, 31 sierpnia 2009
Szwedzka Narodowa Agencja Programu "Młodzież w działaniu" zaprasza na międzynarodowe szkolenie na temat Akcji 4.3. Na przykładzie szkolenia TIC TAC zostanie pokazane, jak powinien wyglądać dobry jakościowo projekt realizowany właśnie w Akcji 4.3. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do 13 września za pośrednictwem strony SALTO: http://www.salto-youth.net/find-a-training/1480.html (wymagane jest wcześniejsze zarejestrowanie się na stronie). Osobą kontaktową jest Zofia Ślęzakowska (zslezakowska@frse.org.pl).

źródło: newsletter FRSE
środa, 18 marca 2009

Mam ogromną przyjemność ogłosić wyniki konkursu „Do zobaczenia w Szwecji”. Oto lista zwyciężczyń:

Asia, niutaa(at)o2.pl
Za pełne tajemniczości zaproszenie na niezwykłą wyspę w sercu Wenecji Północy oraz za umiejętność łączenia wyrafinowanego smaku kulinarnego z królewską estetyką otoczenia.

Basia, barbara.bartoszek(at)gmail.com
Za klimatyczne zaproszenie do urokliwej, pełnej skarbów, pierwszej stolicy Szwecji oraz za przejażdżkę po jednym z najpiękniejszych mostów Szwecji.

moguncja(at)gazeta.pl
Za literackie zaproszenie do Kiruny, tropem zorzy polarnej, w poszukiwaniu śladów bohaterów „Burzy z krańców ziemi”, grzybów shitake oraz za trudne do nazwania piękno dalekiej Północy.

Postanowiłam też przyznać dodatkową nagrodę dla: 
iza.so za muzyczne zaproszenie do kraju wielkich przestrzeni i ciszy oraz za bardzo polski akcent.

Bardzo prosiłabym o wysłanie z podanych wyżej adresów mailowych na adres: szwecja11(at)gazeta.pl adresu pocztowego, na który mam wysłać przewodniki :-)

Gratuluję wygranej !!!

czwartek, 12 lutego 2009
Trzy osoby, które w komentarzu do tej notki zarekomendują ciekawe do zobaczenia miejsce w Szwecji otrzymają ode mnie zielony przewodnik Michelin "Norwegia i Szwecja".

Nagrodzę poczucie humoru, oryginalność, nietuzinkowy sposób prezentacji.

Wpisów można dokonywać od publikacji tej notki aż do 12 marca 2009r. W konkursie może brać udział każdy. Jedna osoba może zostawić dowolną liczbę wpisów. W konkursie wezmą udział wpisy osób zalogowanych na gazeta.pl lub takich, które zostawią e-mail do siebie w komentarzu. Zwycięzców wybieram ja i nie ma możliwości odwołania od mojej decyzji:-) Trzech zwycięzców, w celu otrzymania nagrody będzie zobowiązanych przesłać na adres e-mail: szwecja11(małpa)gazeta.pl, adres pocztowy, na który zostanie wysłany przewodnik. Listę zwycięzców opublikuję w blogu, najpóźniej 19 marca 2009r.
czwartek, 14 lutego 2008
Rówieśników zainteresowanych prowadzeniem korespondencji e-mailowej poszukują uczniowie w wieku 9-11 lat ze Szwecji. Szwedzi chcą poznać kulturę i tradycje panujące w krajach partnerów.
poniedziałek, 11 lutego 2008
Dzisiaj blog Szwecja – Serwis Informacyjny. Publicystyka obchodzi 2 urodziny. W tym wieku zazwyczaj dzieci zaczynają mówić, toteż, po tych kilkuset wpisach, czuję się nadzwyczaj wygadanym dzieckiem.
czwartek, 17 stycznia 2008
Fundacja Feminoteka, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co oraz Klub Gazety Wyborczej zapraszają na debatę o wychowaniu w duchu demokracji i równouprawnienia. Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie książki Sassa Buregren, szwedzkiej pisarki.

W spotkaniu wezmą udział: prof. Magdalena Środa, etyczka, filozofka, Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, Krystyna Starczewska, dyrektorka społecznego gimnazjum Raszyńska i Edyta Plich, dyrektorka żeńskiego gimnazjum i liceum im. Plater-Zyberkówny.

21 stycznia (poniedziałek), godz. 19.00, Klub Gazety Wyborczej, ul. Czerska 8/10

Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie książki wydane niedawno przez wydawnictwo Jacek Santorski & Co „Mała książka o feminizmie” i „Mała książka o demokracji” autorstwa Sassa Buregren, szwedzkiej pisarki, a zaadoptowana do polskich realiów przez prof. Magdalenę Środę. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, od kiedy można uczyć dzieci o demokracji i o równości. Dlaczego w polskich szkołach nie promuje się obywatelskich postaw i nie uczy równości.

Zapraszamy serdecznie do dyskusji! Mile widziana także młodzież gimnazjalna i licealna!

tekst: http://www.feminoteka.pl
poniedziałek, 14 stycznia 2008
Miło mi poinformować, że blog „Szwecja – Serwis informacyjny. Publicystyka” znalazł się na liście najchętniej czytanych blogów, opublikowanej przez BLOX.pl na 296 miejscu.

Obecnie na blox.pl pisze się 105 715 blogów
sobota, 01 kwietnia 2006

Międzynarodowy Kurs Szwedzkiego 2006 w Tyft, Tjörn, Bohuslän,

30 lipca – 19 sierpnia (3 tygodnie) 

Miejsce kursu: Tyft leży na cudownej wyspie, ok. 60 km od Göteborga, Na wyspie są niezwykle przytulne plaże z doskonałą infrastrukturą. Szkoła ma rowery, które można bezpłatnie pożyczyć i udać się na dalsze wypady. Przy szkole jest sala gimnastyczna, można grać w kosza, siatkę, ping-ponga. U góry jest sauna. Wokół szkoły jest kilka akademików. Każdy ma swój pokój z umywalką a na korytarzu są prysznice i toalety. Chyba, że kogoś stać to za 1000 koron więcej może mieć pokój z własnym prysznicem i WC. Z okna jednego z pokoi widać Hartippen, który namalował Karl Nordström.  

Adres: Billströmska folkhögskola, Tyft, SE-471 93, tel. +46 (0) 304 676570, fax. +46 (0) 304 676580, är-mail: info@billstromska.fhsk.se, http://www.billstromska.fhsk.se/

Kursy: Podstawowy (trzeba znać angielski), zaawansowany i bardzo zaawansowany (dla tłumaczek/y, lektorek/lektorów). 

Zawartość kursu: 4-6 godzin szwedzkiego dziennie, dodatkowe wykłady, wycieczki. Wygląda to tak, że śniadanie jest o ile pamięć mnie nie myli od 7:30 – 8:15, potem lekcje. Ok. 10 przerwa na kawę i ciastka. Lekcje. Ok. 13 lunch. Można dostać posiłki wegetariańskie lub inne uwzględniające potrzeby uczestników. Potem lekcje do ok. 15. I przerwa do 17. Wówczas wszyscy jadą nad morze. O 17 jest wykład do 18:30, np. w poprzednich latach o Akademii Szwedzkiej opowiadał sekretarz Akademii, wykłady prowadzą pracownicy uniwersyteccy. Potem jest kolacja. A po kolacji są zajęcia dowolne: np. czytanie wspólne książki, oglądanie filmów, wykłady dodatkowe z literatury, wszystko zależy od ludzi, od tego co chcą robić. 

Koszt: 10 000 koron (ok. 5 000 zł), ale studentki i studenci z Polski mogą starać się o stypendium i płacą połowę tego, czyli 5 000 koron (ok. 2 500 zł).  

Termin zgłoszenia: do 15 czerwca 2006 r. Informacje i formularze można otrzymać w Riksföreningen Sverigekontakt, Box 53066, SE-400 14 Göterborg, e-mail:info@sverigekontakt.se, www.sverigekontakt.se .