Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji. Praca w Szwecji, oferty pracy, gospodarka szwedzka, polityka, szwedzkie partie polityczne, rząd, kultura, literatura szwedzka, film szwedzki, media, motoryzacja, sport, społeczeństwo, równouprawnienie, szkoła, edukacja, studia, wojsko, policja.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
E-słowniki szwedzkie
Literatura - Stypendia (sv)
Literatura szwedzka - Autorki (sv)
Literatura szwedzka - Portale (sv)
Literatura szwedzka - Wydawnictwa (sv)
Literatura szwedzka (pl)
Media szwedzkie:
Mówią:
Nauka szwedzkiego
Organizacje szwedzkie:
Piszą blogi o Szwecji
Portale z ofertami pracy w Szwecji
Różne o Szwecji
Rządzące partie:
Turystyka
Urzędy, instytucje, administracja w Szwecji:
Varia nie o Szwecji
Zlinkowały - zlinkowali mnie:
statystyka

Liczba odwiedzin od 10.02.2006 r.:

Praca

środa, 21 października 2009
Od właściciela firmy, który nie chciał zatrudnić kobiety Rzecznik ds. dyskryminacji domaga się 160 000 koron odszkodowania.

Ciężka praca wykonywana w zimnie i w krwi nie jest dla dziewczyn. Stefan Ullander właściciel Söders Kött och Fläsk został oskarżony o dyskryminację ze względu na płeć i grozi mu zapłacenie 160 000 koron odszkodowania kobiecie, której nie chciał zatrudnić.

Diana Sjöström Schreiber, 18l. uczyła się w Hotell och restaurangskolan w Handen i miała zostać kucharką. Alergia na niektóre artykuły spożywcze sprawiła, że została zmuszana do szukania innej pracy niż na stanowisku kucharki. Znalazła ogłoszenie o rekrutacji na stanowisku rzeźnika. Zadzwoniła do firmy, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o warunkach zatrudnienia. Gdy potwierdziła, że szuka tej pracy dla siebie nie dość, że nie udzielono jej informacji, to jeszcze właściciel firmy poradził jej, żeby szukała innej pracy.

Stefan Ullander właściciel firmy stwierdził, że kobiety nie dają sobie rady w tej pracy, bo jest ciężka i może prowadzić do urazów, trzeba wcześnie wstawać, w pomieszczeniach jest zimno a w dodatku brakuje przebieralni dla kobiet. Od 37 lat, odkąd firma działa na rynku, nigdy nie zatrudniała kobiety rzeźnika. Na pytanie reportera Sveriges Radio, jak sobie radzą w tej ciężkiej pracy chudzi chłopcy, właściciel odpowiedział, że tacy u niego nie pracują.

Aftonbladet.se sprawdził, jak sobie radzą kobiety rzeźnicy. W firmie Scan to właśnie one są najlepsze. Jenny Rask, 32l. w firmie Scan pracuje na akord od 2002 roku i potwierdza, że jest to praca, w której trzeba mieć siłę w rękach, ale z pewnością nie pracuje się w krwi. Dodaje, że mięso jest zimne i suche a nie ociekające krwią a pracę wykonuje się w higienicznych warunkach. Cała rodzina Diany Sjöström Schreiber jest związana z branżą spożywczą, jej ciotka pracowała jako rzeźnik, więc kobieta dobrze zna warunki pracy w tym zawodzie.

Najpierw domagała się przeprosin od właściciela firmy, ale po jego wypowiedziach w mediach jeszcze bardziej się zdenerowowała i sprawę zgłosiła do rzecznika ds. dyskryminacji - Diskrimineringsombudsmannen. Właściciel firmy w wypowiedzi dla gazety "Mitt i Haninge" jeszcze w kwietniu tego roku podchodził do sprawy lekko, nie wierząc, że rzecznik w ogóle podejmie jakiekolwiek działania. Katri Linna, Rzecznik ds. dyskryminacji stwierdziła, że istnieje głęboko zakorzenione i przestarzałe postrzeganie możliwości kobiet co jest powodem do wykluczania ich na rynku pracy i prowadzi do segregacji na rynku pracy. Rzecznik podkreśliła, że powoływanie się na ciężkie warunki pracy nie jest właściwe, bo w obowiązku pracodawcy jest stworzenie bezpiecznych warunków pracy i zapewnienie rozwiązań chroniących przed urazami w pracy. Rzecznik uznała, że kobiecie odmówiono dostępu do pracy, bo jest kobietą i tym samym złamano prawo. W związku z czym Rzecznik złożyła oskarżenie w sądzie pracy i domaga się dla dyskryminowanej kobiety odszkodowania w wysokości 160 000 koron.

Tagi: Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji, 2009, rynek pracy, praca, dyskryminacja, równouprawnienie na rynku pracy

23:55, szwecja11 , Praca
Link Komentarze (11) »
poniedziałek, 07 września 2009
Prawdopodobnie od 1 grudnia 2010 roku każda osoba, która otrzyma pozwolenie na pobyt w Szwecji będzie zobowiązana do wzięcia udział w programie ułatwiającym wejście na rynek pracy. W ramach programu planuje się obowiązkową naukę języka szwedzkiego, zajęcia z wiedzy o społeczeństwie szwedzkim i coaching.

Obecnie czas od otrzymania pozwolenia na pobyt do wejścia na rynek pracy to ok. 7 lat. W przypadku kobiet jeszcze więcej.

źródło: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5750651.ab
19:10, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 marca 2009

Gazeta Östran donosi o wynikach badań szwedzkiego zespołu. Profesor Dan-Olof Rooth z Baltic Business School Uniwersytetu w Kalmarze przeanalizował statystyki 500 000 mężczyzn w wieku 18 lat, z czasów, gdy odbywali oni służbę wojskową. Następnie profesor wraz ze współpracownikami porównał wzrost mężczyzn z wysokością ich pensji, którą otrzymywali w wieku 28 - 38 lat. Po analizie danych wykryto pewną zależność, im statystycznie wyższy wzrost mężczyzn tym wyższa była średnio ich pensja. Na każde 10 centymetrów wzrostu przypadały średnio wyższe o 6 % zarobki.

ONZ przyjmuje kryterium wzrostu, jako wyznacznik dobrobytu. W społeczeństwach o większym dostępie do pożywienia występuje wyższa średnia wzrostu. Na światowej piramidzie wzrostu dominuje Holandia, w której odnotowuje się najwyższych statystycznie ludzi. W Korei Północnej średnia wzrostu w społeczeństwie spadła o 5 cm od czasów dyktatury.

Profesor nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że wyżsi statystycznie zarabiają więcej. Sądzi, że może u osoby, która potencjalnie mogłaby osiągnąć 180 cm a ma 178 wzrostu, ponieważ np. często chorowała w dzieciństwie uległ zmniejszeniu nie tylko wzrost, ale i umiejętności kognitywne. Tę tezę będzie się starał zbadać w kolejnym badaniu.

Badania profesora Rootha i jego współpracowników zyskały rozgłos międzynarodowy. Szczególnie duże zainteresowanie wynikami jego badań odnotowano w USA, gdzie średnia wzrostu Amerykanów spadła, co odczytywane jest, jako pogarszający się stan zdrowia społeczeństwa. Rooth planuje podobne badania przeprowadzić na grupie kobiet, aby zbadać, czy ta sama tendencja pojawi się odnośnie ich pensji.

Dan-Olof Rooth -  pracuje w Baltic Business School przy Uniwersytecie w Kalmarze, w swojej pracy naukowej skupia się m.in.: na problemach osób urodzonych za granicą, kwestiach związanych z rynkiem pracy, zajmuje się pojęciem dyskryminacji, polityką integracyjną uchodźców.

źródła:
1) Fredrik Gunér/TT Stockholm TT, Studie kopplar längd till lön, 7.03.2009,
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_2565019.svd  
2) Oddbjörn Andersson, Långa får bättre betalt, 6.03.2009,
http://www.ostran.se/nyheter/kalmar/laanga_faar_baettre_betalt
3) Inteligencja kognitywna, Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja_kognitywna
4) Umiejętności kognitywne, Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Test_inteligencji
5) Dan-Olof Rooth, strona uczelniana, http://www.bbs.hik.se/forskning/rooth/
6)Handelshögskolan BBS, http://www.bbs.hik.se/index.htm


tagi: Szwecja, społeczeństwo szwedzkie, zdrowie Szwedów i Szwedek, szwedzki rynek pracy, statystyki rynku pracy, zarobki w Szwecji, praca w Szwecji, ile zarabiają się w Szwecji, średnia zarobków w Szwecji

18:27, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 maja 2008
Między 2 maja a 31 sierpnia będzie trwać akcja związków zawodowych LO „Facket i Sommarland” (Związek zawodowy w Letniej Krainie). Akcja polega na uruchomieniu telefonu zaufania o numerze 020-56 00 56, pod którym czekają młodzi członkowie związków, którzy będą udzielać pomocy osobom, które zatrudniają się podczas wakacyjnych prac. Pomysł na taką „gorącą linię” zrodził się na początku lat dziewięćdziesiątych. Do punktu zgłasza się młodzież, nauczyciele i pracodawcy. Najwięcej pytań dotyczy wysokości zarobków, czasu i warunków pracy.

W zeszłym roku telefon zaufania związków zawodowych LO otrzymał nagrodę europejską za dobrą praktykę na rynku pracy.

źródło:
1) Landsorganisationen i Sverige, LO, Nu öppnar fackets hjälptelefon för sommarjobbare!,
http://www.newsdesk.se/view/pressrelease/nu-oeppnar-fackets-hjaelptelefon-foer-sommarjobbare-213785, 8.05.2008

tagi: Szwecja, szwedzki rynek pracy, dobre praktyki na szwedzkim rynku pracy, młodzież na rynku pracy
19:42, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »

Jak sobie poradzić szybko i efektywnie z bezrobociem?

Nie wiem, skąd przekonanie prawicy, że zlikwidowanie podatku od wzbogacenia, zmniejszenie wysokości zasiłków, czy finansowanie z budżetu państwa połowy wydatków na płatne usługi domowe może uratować szwedzki rynek pracy? Dzieje się przeciwnie. Dofinansowanie przez rząd komercyjnych usług domowych, jak np. sprzątanie, wpłynęło na obniżenie cen tych usług, co znacząco odbija się na pensjach osób, które w nich pracują. Obniżenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych sprawia, że więcej osób podejmuje pracę na gorszych warunkach finansowych.

Ponad połowa respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Sifo na zlecenie Jobbrådslag jest przekonana, że najlepszym sposobem walki z bezrobociem jest kształcenie w zawodach, na które jest popyt i organizowanie kursów zawodowych dla bezrobotnych. Jako ważne uważa się finansowanie współpracy na pograniczu gospodarki i szkolnictwa wyższego a zwłaszcza inwestowanie w innowacyjną gospodarkę. Jak słusznie zauważyli Luciano Astudillo i Sven-Erik Österberg, którzy zaprezentowali wyniki badań na łamach gazety „Dagens Nyheter”, Szwecja najlepiej rozwija się dzięki inwestycjom w naukę.

źródła:
1) Luciano Astudillo i Sven-Erik Österberg, Utbildning bästa medlet att sänka arbetslösheten, http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=572&a=768889&rss=572, 12.05.2005

tagi: Szwecja, szwedzki rynek pracy

18:47, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 marca 2008

Szwedka w ciągu całego swojego życia zawodowego traci ponad dwa miliony koron. Wynika to z różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn. Mężczyźni wprawdzie dostają średnio o 4 300 koron więcej, lecz mówi się, że już w 2040 dojdzie do wyrównania pensji. Przy tym tempie zmian i o ile prawica nie popsuje czegoś. Póki co, podczas wypłat okazuje się, że kobiety zarabiają 84% tego co mężczyźni. Są również dokładniejsze statystyki, w których uwzględnia się pensje na tym samym stanowisku, z takim samym stażem pracy i wówczas różnica wynosi 7% na korzyść mężczyzn. Jak zauważył dziennikarz aftonbladet.se, nadal jednak, aby zarabiać więcej trzeba zmienić płeć lub pracę.

Skąd to przekonanie, że już w 2040 wyrównają się pobory? Podjęto decyzję o przyspieszeniu wzrostu pensji w sfeminizowanych zawodach. Dzięki temu w Szwecji, średni wzrost tych zarobków wynosi 4,8%, czyli o 1% więcej niż w przypadku zawodów zdominowanych przez mężczyzn.

Czekam, aż polski rząd wprowadzi taką decyzję o podwyżkach w budżetówce, która uwzględni zastraszające różnice w zawodach sfeminizowanych i zdominowanych przez mężczyzn. Często zastanawia mnie, dlaczego pracownicy sfery budżetowej w Polsce są dyskryminowani? Jestem w stanie zrozumieć różnice w pensjach na wolnym rynku. Państwo jednak powinno uprawiać sprawiedliwą politykę a nie rozdawnictwo. Szasta się pieniędzmi w wojskowości, Polska ma zadziwiająco duży procent krzepkich emerytowanych żołnierzy w wieku trzydziestu paru, czterdziestu lat a np. w służbie zdrowia, czy szkolnictwie zasuwa się za żałosne pobory, żeby na koniec dostać jakieś ochłapy a nie emeryturę.

Szwedki coraz chętniej idą tam, gdzie są duże pieniądze. Aftonbladet.se przedstawił w jednym z artykułów trzy dziewczyny, które przeszły z pracy w branży gastronomicznej i z państwowej pracy przy opiece nad osobami starszymi i zatrudniły się w kopalni, gdzie zarabiają po 27 000 koron, czyli o 12 000 – 15 000 więcej niż wcześniej.

W kopalni w Gällivarze, co siódma zatrudniona osoba to kobieta. Nikt nie zaprzecza, że są sytuacje, gdzie trzeba tężyzny i siły mięśni, lecz trend w górnictwie idzie w kierunku komputeryzacji a co za tym idzie czynnik wytrzymałości fizycznej jest coraz rzadziej decydujący. Opiekun praktykantów we wspomnianej kopalni podkreśla też, że chłopcy częściej niż ich koleżanki, psują maszyny podczas nauki.

To bardzo wyraźny sygnał dla kobiet. Po pierwsze, po co pchać się do budżetówki, w której pensje są dzielone nie według kompetencji, wiedzy i doświadczenia a według płci. Po drugie, świat zmienia się i coraz częściej rządzi nim rozum a nie siła mięśni. Zatem wielkimi krokami zbliża się czas dominacji kobiet!

Źródła:
1) Björn Solfors, Männens jobb gav dubbel lön,
http://www.aftonbladet.se/kvinna/article1982885.ab, 5.03.2008

tagi: Szwecja, szwedzki rynek pracy, feminizm, równouprawnienie, dyskryminacja na rynku pracy, kobiety w męskich zawodach, kobiety w górnictwie

23:31, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 lutego 2008
Co ma zrobić nauczyciel, żeby zarabiać ponad 10 000 zł? Powinien wyjechać do Szwecji i zapisać się do związków zawodowych. Szwedzkie związki właśnie wynegocjowały 10,2 % podwyżkę dla nauczycieli.
czwartek, 17 stycznia 2008
Grupa mężczyzn, pracowników pewnego biura nieruchomości w Lidköping poprosiła Kommunal, związki zawodowe o pomoc w polepszeniu warunków pracy. Jedną ze spraw do rozwiązania jest m.in. używanie w pracy seksistowskiego żargonu.

Pracownikami biura są sami mężczyźni, a kilku z nich już od dłuższego czas przeszkadzał seksistowski żargon w biurze. Sprawę próbowali uregulować samodzielnie, niestety bezskutecznie. W końcu zwrócili się o pomoc do związków zawodowych. Sytuację w biurze ma zbadać Arbetsmiljöverket, odpowiednik polskiej Państwowej Inspekcji Pracy.  

źródło: Susanna Vidlund, Sexsnack på jobbet utreds, http://www.aftonbladet.se/nyheter/article1595566.ab?plus=true, 9.01.2008
23:03, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 stycznia 2008

Jedną czwartą stanowisk kierowniczych w Szwecji sprawują kobiety. Najwięcej jest ich w polityce. Rządzą północną Szwecją, są liderkami w Europie w obsadzaniu zarządów firm.

Anita Göransson, profesor Uniwersytetu w Göteborgu, Uniwersytetu w Linköping oraz Lina Burström, które przygotowały raport „Płeć, władza a statystyki” (Kön, makt och statistik. SOU 2007:108) piszą na łamach dn.se, że kluczem do równouprawnienia w szwedzkiej polityce jest zagwarantowanie kobietom i mężczyznom równego dostępu do władzy i możliwości wpływania na społeczeństwo. Polityka równych szans oraz wieloletnie kształtowanie opinii publicznej odniosło swój skutek a najwyższe stanowiska kierownicze są w jednej czwartej obsadzone w Szwecji przez kobiety. Również konsultanci z firmy doradczej Heidrick och Struggles, którzy przeprowadzili badanie ankietowe 300 przedsiębiorstw europejskich, w tym 27 szwedzkich zgadzają się, że owocem szwedzkiej polityki pro równościowej jest najwyższy w Europie odsetek Szwedek w zarządach firm.

Najwięcej kobiet na stanowiskach kierowniczych znajduje się w polityce, zwłaszcza na szczeblu krajowym. Najbardziej zdominowaną przez mężczyzn partią, bo w 58% jest Folkpartiet liberalerna a najwięcej kobiet, aż 60% rządzi w partii lewicy – Vänsterpartiet. Im stanowiska są bardziej eksponowane i narażone tym samym na społeczny nadzór, tym więcej na nich kobiet. Najbardziej równouprawnionymi województwami (län), jeżeli chodzi o liczbę kobiet w samorządach jest Mälardalen i Norrland a najbardziej zdominowanymi przez mężczyzn Skåne, Småland i Blekinge. Najgorzej jest na poziomie lokalnym i regionalnym w takich obszarach, jak polityka, zarząd, kultura i media. Równie duża dominacja mężczyzn jest w przedsiębiorstwach notowanych na giełdzie, w prestiżowych ośrodkach akademickich oraz w takich partiach jak chadecja (kristdemokraterna) i moderaci (Moderata samlingspartiet). Mało kobiet sprawuje władzę w najbardziej opiniotwórczej prasie.

Zwyczajowo wysokie stanowiska w kościele szwedzkim oraz w wojskowości są zdominowane przez mężczyzn. Płeć wydaje się również mieć znaczenie przy obsadzaniu wysokich stanowisk w zarządach firm. Mniejsze szanse na awans mają kobiety w firmach prywatnych. Najwięcej menedżerek jest w sektorach związanych z edukacją, służbą zdrowia. Najwięcej mężczyzn pracuje przy produkcji, w budownictwie i rolnictwie. Szefowie wykonawczy, przewodniczący zwłaszcza samorządów, organizacji sportowych, niektórych związków zawodowych i organizacji pracowniczych to w większości mężczyźni. Badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Heidrich och Struggles pokazuje, że w szwedzkich firmach, 21% członków zarządów to kobiety. W Europie sytuacja jest dużo gorsza, bo zaledwie średnio 8% kobiet dostaje się do zarządów firm. Najgorzej jest w Portugalii, gdzie odnotowano 0,7% kobiet.

źródła:
1) Anita Göransson, Lina Burström, Jämnast könsfördelning på väl syn liga toppjobb, http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=572&a=732332&rss=572, 13.01.2008
2) Pär Ivarsson, Högst andel kvinnor i svenska styrelser, http://www.sr.se/Ekot/artikel.asp?artikel=1302858, 10.04.2007

21:40, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 maja 2007
Oferty pracy w Szwecji w następujących zawodach:

-stolarz budowlany
-cieśla
-betoniarz
-zbrojarz


Pełna informacja: Norr.pl - Serwis Informacyjny o Szwecji:

http://www.norr.pl/2007/05/23/praca-w-szwecji-stolarz-budowlany-zbrojarz-ciela-betoniarz/
16:59, szwecja11 , Praca
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4