Szwecja - Serwis Informacyjny o Szwecji. Praca w Szwecji, oferty pracy, gospodarka szwedzka, polityka, szwedzkie partie polityczne, rząd, kultura, literatura szwedzka, film szwedzki, media, motoryzacja, sport, społeczeństwo, równouprawnienie, szkoła, edukacja, studia, wojsko, policja.
| < Luty 2006 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
Zakładki:
E-słowniki szwedzkie
Literatura - Stypendia (sv)
Literatura szwedzka - Autorki (sv)
Literatura szwedzka - Portale (sv)
Literatura szwedzka - Wydawnictwa (sv)
Literatura szwedzka (pl)
Media szwedzkie:
Mówią:
Nauka szwedzkiego
Organizacje szwedzkie:
Piszą blogi o Szwecji
Portale z ofertami pracy w Szwecji
Różne o Szwecji
Rządzące partie:
Turystyka
Urzędy, instytucje, administracja w Szwecji:
Varia nie o Szwecji
Zlinkowały - zlinkowali mnie:
statystyka

Liczba odwiedzin od 10.02.2006 r.:

poniedziałek, 20 lutego 2006

Od 1999 roku w Szwecji istnieje ustawa O przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, religię, czy inne wyznanie (Lagen om åtgärder mot diskriminering på grund av etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, w skrócie EDA)

W marcu 2005 roku ombudsman ds. równego traktowania ze względu na pochodzenie etniczne (DO) skontrolował 29 urzędów publicznych. Sprawdzał, jak w sektorze publicznym wygląda sprawa równego traktowania bez względu na pochodzenie etniczne i religię. Zaledwie dwa urzędy można było zakwalifikować, jako wywiązujące się z ustawy. Wyniki badań są zadziwiające, ponieważ dwa inne duże urzędy państwowe zleciły niedawno podobne kontrole. W wielu instytucjach państwowych istniały wprawdzie plany wspierania mniejszości etnicznych, ale brakowało w nich wyraźnej perspektywy antydyskryminacyjnej.

Prawo w Szwecji nakłada na pracodawcę obowiązek planowego przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy. Wszelkiego rodzaju środki zaradcze, jakie zaproponuje pracodawca muszą spełniać trzy kryteria: powinny być konkretne, wprowadzane zgodnie z określonym harmonogramem i przede wszystkim możliwe do zrealizowania. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia takich warunków pracy, aby każdy bez względu na pochodzenie etniczne i wyznanie mógł w nich wykonywać pracę. Ponadto pracodawca ma przeciwdziałać wszelkiego rodzaju szykanom w miejscu pracy i dyskryminacji w trakcie procesu rekrutacji.

Najwięcej braków odnotowano w przypadku zapewnienia odpowiednich warunków pracy i zapobieganiu szykanom. Pracodawcy nie posiadali np. planów (handlingsplaner) przeciwdziałania szykanom. Szczególnie zadziwiające było wymaganie obywatelstwa szwedzkiego przy zatrudnianiu na niektóre stanowiska w sektorze publicznym. Tłumaczono taki wymóg względami bezpieczeństwa. Ombudsman uznał to jednak za strukturalną dyskryminację imigrantów, którym w ten sposób zamyka się dostęp do stanowisk urzędniczych.

(źródło: "Välkommen till staten? En granskning 2005 av hur statliga myndigheter förebygger etnisk och religiös diskriminering på arbetsplatsen")

18:55, szwecja11 , Praca
Link Komentarze (2) »
niedziela, 19 lutego 2006

Kobieta, która ma najwięcej władzy w Szwecji znajduje się w Chinach. Magazyn "Veckans Affärer" podaje, że jest nią Gunilla Nordström, szefowa Sony Ericsson. Droga Nordström do Pekinu wiodła przez Luleå, Chile, Hiszpanię i Anglię.

-  W Szwecji uważa się, że władza jest czymś brzydkim, ja tak nie uważam.

(źródło: Aftonbladet, 19.02.2006 r.)

wtorek, 14 lutego 2006

"Złoto! Złoto!" – Expressen

"Bohaterki Igrzysk Olimpijskich fetują złote medale" –Aftonbladet

W ciągu 25 minut Szwecja zdobyła 2 złote medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie. 4369, tyle dni czekała na zwycięstwo. Lina Andersson i Anna Dahlberg złotymi medalistkami. Andersson wyprzedziła Kanadyjkę, Beckie Scott o 0,6 sekundy a Finkę, Virpi Kuitunen o 0,23 sekundy. - It's Totally unbelievable – powiedziała Andersson odbierając mikrofon reporterowi Radiosporten. –Medal olimpijski...to jest tak piękne, że aż trudno w to uwierzyć.

Finał był taktyczną rozgrywką. Andersson cały czas czuła się silna, ale nie przyspieszała. Dopiero kilkaset metrów przed metą zdecydowała się. Metr po metrze doganiała Kanadyjkę i Finkę.

Magdalena Forsberg, 38, legenda biathlonu, narciarstwa biegowego, dwukrotna, brązowa medalistka z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. - To było świetne. Siedziałyśmy dumne w sali konferencyjnej. Niesamowicie podniecające. Minęło 12 lat, od kiedy Szwecja zdobyła złoto na Igrzyskach Olimpijskich, a teraz mamy aż dwa medale. To znaczy bardzo wiele dla całej ekipy. Przeżyłam to, więc wiem, co mówię.

Marie Helene Östlund, 39, legenda narciarstwa, złota medalistka Mistrzostw Świata w Oberstdorfie (1987) w stylu wolnym na 20 km. – Cudownie!! Dwa złote medale w 25 minut, nie może być lepiej. Niezwykle jest zobaczyć dziewczyny, które jako pierwsze zdobyły złoto na Igrzyskach Olimpijskich. Zasłużyły na to.

(źródło: Expressen, Dagens Nyheter, Aftonbladet, Svenska Dagbladet)

Polecam: http://igrzyskaolimpijskie.blox.pl/html 

23:56, szwecja11 , Sport
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 13 lutego 2006

Dla Feministiskt initiativ (Fi) miłość jest zasadniczą kwestią polityczną. Liderki partii uważają, że należy wiele zmienić, aby uczucie mogło rozwijać się bez ograniczeń. Od małego uczy się dziewczynki i chłopców, odpowiedniego dla ich płci zachowania. Między wierszami uczy się, że mężczyźni są czymś lepszym od kobiet. Dzieje się tak, dlatego, że głosy mężczyzn są bardziej słyszalne, począwszy od przedszkola a skończywszy na najwyższych stanowiskach politycznych. Co więcej, kobiety są gorzej opłacane i często narażone na przemoc ze strony mężczyzn. Ciężko w takich warunkach kochać się wzajemnie. Bywa też tak, że zasady określające, kto może kochać, kogo, sprawiają, że wiele osób zwyczajnie musi ukrywać się ze swoimi uczuciami. Niektórzy uważają, że osoby niepełnosprawne w ogóle nie mają prawa do miłości. Osobom starszym zabrania się okazywania uczuć ze względu na ich wiek. Ludzie poruszają się na co dzień z coraz mniejszą pewnością siebie. Osoby niepełnosprawne ze względu na bariery techniczne mają ograniczoną możliwość poznania partnerki, czy partnera, bo zwyczajnie są miejsca, do których np. nie wjadą na wózku. To, że ludzie boją się okazywać uczucia pokazuje na konkretne braki, jakich nie powinno być w społeczeństwie demokratycznym. Feministiskt initiativ uważa, że podporządkowywanie się rygorowi płci jest ograniczeniem dla miłości. Równoprawne społeczeństwo powinno każdemu zapewnić prawo do wyrażania uczuć. Dlatego też Fi chce nadać miłości rangę politycznej kwestii. Pragnie społeczeństwa pełnego uczuć.

(źródło: http://www.feministisktinitiativ.se , 12.02.2006 r.)

Pierwszy szwedzki blogg o muzyce klasycznej pisze krytyczka muzyczna - Gunilla Brodrej (http://expressen.se/bloggen/kultur )

(źródło: Expressen, 13.02.2006)

18:27, szwecja11 , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Alf Svensson (67 l.), były szef chadeków (kristdemokratiska) dostał pierwsze miejsce na liście wyborczej w Kristianstad (Skåne). Zastąpi on Tuve Skånberg, który wybrał stanowisko profesora w Stanach Zjednoczonych i zrezygnował z kandydowania. Svensson zapowiedział zaangażować się w kwestie moralne i etyczne, wywołane przez karykaturę Mahometa, zamieszczoną w Jyllands-Posten. Poza tym chce zająć się polityką pro rodzinną, opieką nad osobami starszymi i przedsiębiorczością.

(źródło: Dagens Nyheter, 13.02.2006)
niedziela, 12 lutego 2006

Czas oczekiwania na konsultację medyczną sprawia, że wiele kobiet nie ma wyboru i zamiast medycznej aborcji muszą często poddawać się chirurgicznemu zabiegowi. Samorządy wojewódzkie w różny sposób regulują prawo do aborcji. Minister zdrowia, Ylva Johansson zleciła sporządzenie raportu na ten temat. Na pytanie, dlaczego kobiety tak długo czekają na wizytę lekarską, minister tłumaczyła, że może to wynikać z braku regulacji prawnych. Gdy trzydzieści lat temu powstawała ustawa aborcyjna, zabiegu usunięcia ciąży można było dokonać wyłącznie chirurgicznie.  

Najczęściej stosowaną aborcją w Szwecji są tabletki wczesnoporonne. Według statystyk Głównego Zarządu Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) w 2004 roku, 53% kobiet w ten sposób dokonała aborcji. 50% z nich to nastolatki. Zabieg chirurgicznego usunięcia ciąży kosztuje obecnie około 4 500 koron.

(źródło: Svenska Dagbladet, 12.02.2006 r., SR International – Radio Sweden)

17:44, szwecja11 , Zdrowie
Link Dodaj komentarz »

Feministiskt initiativ (FI) domaga się prawa dla ojców i matek w pozostaniu przynajmniej trzy doby po porodzie w szpitalu, możliwości decydowania przez kobietę gdzie, i w jaki sposób chce rodzić. FI opowiada się za prawem do cięcia cesarskiego oraz większą opieką nad kobietami, którym w trakcie porodu nacięto krocze oraz opieki psychologicznej dla kobiet z depresją poporodową. Ponadto partia opowiada się za likwidacją wojewódzkiego samorządu terytorialnego (landstingen) oraz za tworzeniem oddziałów porodowych w małych, prowincjonalnych miejscowościach.

(źródło: Dagens Nyheter, 20.12.2005 r.)
16:18, szwecja11 , Rodzina
Link Komentarze (2) »

Partia Centrum (centern) w swoim programie przedwyborczym chce wprowadzić dotkliwe kary dla przedsiębiorstw, w których pracownicy są dyskryminowani pod względem płac. Liderka Partii Centrum Maud Olofsson uważa, że wiele osób obecnie jest niesprawiedliwie opłacanych i nikt za to nie ponosi odpowiedzialności. Kara powinna być proporcjonalna do wielkości firmy, zapowiada Olofsson. Ponadto partia proponuje obniżenie podatków dla zwykłych obywateli, a w przyszłości również dla przedsiębiorców. Centrum planuje zlikwidować podatek od nieruchomości oraz wojewódzki samorząd terytorialny (landstingen). Chce wprowadzić większe regiony, na czele, których staliby przedstawiciele wybierani w wyborach bezpośrednich. Opowiada się za większą prywatyzacją usług związanych z opieka zdrowotną. Kontrowersyjna jest kwestia energii atomowej, ponieważ Centrum współpracuje obecnie wraz z socjaldemokratami nad jej likwidacją. Olofsson nie chciała wyjaśnić, czy partia musi zrezygnować z tej współpracy, żeby znaleźć się w prawicowym rządzie.   

(źródło: Dagens Nyheter, 9.12.2005 r.)

Sara Kjellin była bliska zdobycia medalu w Freestyle, narciarstwie w stylu wolnym. Przed ostatnim zjazdem była trzecia w rankingu, osiągnęła również największą szybkość. O braku medalu zdecydowała świetna, ostatnia jazda Norweżki, Kari Traa, która oddała perfekcyjny, szybki zjazd. Zwyciężczyni Jennifer Heil miała wprawdzie prostszy skok od Kjellin, ale wykonała go bezbłędnie. Kjellin niewiele dzieliło od brązu. Francuzka miała czas lepszy o dwie setne sekundy, jazdę po muldach miały niemal równie dobrą i obie zrobiły niewielki błąd przy ostatnim skoku. Ostatecznie sędziowie ocenili skok Francuzki wyżej. Na ocenę składa się technika zjazdu (50%oceny), ewolucje akrobatyczne w powietrzu (25 % oceny) i szybkość (25 % oceny). Złoto- Jennifer Heil (Kanada), Srebro- Kari Traa (Norwegia), Brąz- Sandra Laoura (Francja). 

(źródło: Dagens Nyheter, 11.02.2006 r.)

13:27, szwecja11 , Sport
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2